“Прощавай коханий!”: у Кривому Розі наречена відправила жениха у відставку за 10 днів до весілля і стала економічно незалежною

Администратор 2025-01-16 02:08:02 Интересное 45

Донедавна українське суспільство у сфері прав людини жило традиціями та стереотипами патріархальної минувщини. Приклади таких стереотипів, оформлені у народні прислів’я, й досі живуть у пам’яті людей старшого покоління.

«Не виносити сміття із хати», «Ревнує (а колись ще й б’є (!), значить – любить», «Чужа сім’я – темний ліс», - все це приклади того, як порушення прав жінок культивувалося у патріархальному суспільстві як певний порядок, правила, котрих варто дотримуватись. 

Попри значне навантаження жінки у побуті значущість її  ролі всіляко применшувалась а її репутація оцінювалась в залежності від чоловіка, котрий вважався «головою сімейства». «Жіноча робота ніколи не лягає спати»,   «Куди голка, туди й нитка; куди чоловік, туди й жінка»,  «Нащо й гроші, коли чоловік хороший», - все це з однієї «опери», яка, на щастя, українцям набридла. Отож останнє десятиліття стало періодом руйнування стереотипів, чому, безумовно, сприяло вдосконалення законодавчого поля та масштабна просвітницька робота.

Поширюючи інформацію про домашнє насильство, правозахисники і просвітники  наголошують на існуванні різних його видів. Найчастіше, кажуть вони, насильство в родині носить комбінований характер – одночасно з фізичним насильством, як правило, існує насильство психологічне, часом – і економічне. 

“Прощавай (не) коханий!”: у Кривому Розі наречена відправила жениха у відставку за 10 днів до весілля і стала економічно незалежною, фото-1

На фото: під час інформаційної зустрічі

Про один з таких випадків нам стало відомо від співробітників мобільної бригади ГО «Дівчата». У багатодітній родині батько зловживав алкоголем і кривдив матір на очах у дітей. При цьому він забирав пенсію по інвалідності, яку отримує його дружина, а також допомогу на дітей. Таким чином склалися умови, коли матір з дітьми, позбавлені ресурсів для існування через насильство з боку чоловіка, змушені були звернутися за допомогою до спеціалістів мобільної бригади і тимчасово знайти прихисток у Кризовому центрі.

За словами правопросвітниці Наталі Кожем’яки, до правопорушень, пов’язаних з насильством економічного характеру, належать умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші.

Водночас, каже вона, у Кривому Розі є можливість отримати допомогу з метою поліпшення своєї економічної спроможності, що є важливим чинником для набуття незалежності від чоловіка (дружини). Йдеться про кар’єрну радницю  Наталію Мількевич, яка працює у Кривому Розі і допомагає тим, хто потрапив в економічну скруту. Переважно, це жінки. Однак, трапляються і чоловіки.

Серед тих, кому довелося звернутися до пані Наталії, криворожанка Ніна, котра хотіла відкрити власну справу. Ніна має юридичну освіту, певний досвід. Тож співпраця з кар’єрною радницею була цікавою – обговорили можливості, бізнес-план. Здавалося, попереду – реалізація задуманого.

Ці плани окреслювались у період, коли  Ніна готувалася до весілля. Вже було придбано весільну сукню, запрошені гості, серед яких подружки нареченої, найближчі родичі, друзі. І плани на майбутнє були пов’язані  з коханим, який обіцяв підтримати наречену, допомогти втілити її мрії в життя.

Однак у період, коли пані Наталія перебувала у відрядженні, неочікувано їй зателефонувала Ніна і повідомила, що плани змінилися – навряд чи вона відкриватиме власну справу, адже весілля скасоване і розраховувати на допомогу нареченого їй більше не доводиться.

“Прощавай (не) коханий!”: у Кривому Розі наречена відправила жениха у відставку за 10 днів до весілля і стала економічно незалежною, фото-2

На фото: під час індивідуальної консультації

«Причиною скасування  весілля стало… насильство. Молодий чоловік застосував фізичне насильство до своєї нареченої. За словами Ніни, він її вдарив.  Тому дівчина вирішила припинити стосунки днів за десять до реєстрації шлюбу, - розповідає пані Наталія, додаючи: - Спілкування по телефону не є продуктивним у подібних ситуаціях, тому ми домовились поговорити після мого повернення до Кривого Рогу».

Власне так і сталося. Невдовзі після повернення Наталії Мількевич додому, відбулася зустріч з Ніною, під час якої дівчина поділилася досвідом невдалих стосунків, у яких, як з’ясувалося, раніше вже були «червоні прапорці», котрі так не хотілося помічати закоханій. У досвіді, проговореному з радницею, виринули спогади про «економічні ініціативи» нареченого, котрий пропонував спільну родинну касу формувати з 50% заробітку кожного з подружжя, При цьому його дохід значно перевищував  скромний заробіток Ніни. Перевищував настільки, що він міг купити собі автівку, не переймаючись потребами коханої.  Та певний період Ніна не зважала на ці речі, бо не хотіла.

Згодом відбулося знайомство з батьками майбутнього чоловіка. «Звичайні люди» з першої зустрічі окреслили очікування – Ніна не має жити за рахунок їхнього сина, варто покращувати своє фінансове становище, адже її зарплатня надто мала. Такі вимоги спантеличили дівчину, адже у її родині було інакше – всі доходи складалися до купи, а потреби родини визначалися і планувалися спільно, незалежно від того, хто й скільки заробляв. Але і ця щаблина була благополучно подолана коханням, яке «усе терпить, усе пробачає».

Аби відкрити власну справу, Ніна звільнилася з роботи. У цей момент і виник конфлікт, котрий поставив крапку у тривалих стосунках. За десять днів до весілля наречений відлупцював свою кохану, а вона, незважаючи на запрошення гостей, придбані костюми і сукні, підібрані листівки і бутоньєрки, дала повну свободу коханому у виборі однієї з «чотирьох сторін» подальшого самостійного шляху.

Спочатку після розриву була розгубленість. Здавалося, що сама  Ніна не впорається, не знайде роботи, котра задовольняла би її очікування. Однак поруч  у цей момент опинилась кар’єрна радниця  Наталія Мількевич. Тож ця історія завершилась благополучно. Сьогодні Ніна має хорошу роботу, вона допомагає жінкам, котрі постраждали від домашнього насильства, вона економічно незалежна, має ресурси для задоволення власних життєвих потреб.

“Прощавай (не) коханий!”: у Кривому Розі наречена відправила жениха у відставку за 10 днів до весілля і стала економічно незалежною, фото-3

На фото: Наталія Мількевич - кар'єрна радниця

У чому ж полягає завдання кар’єрної радниці і яке коло її повноважень? Хто може звернутися до неї за допомогою? Скільки коштують її послуги? Відповіді на ці запитання ми почули від Наталії Мількевич.

«Більше року у 8-ми містах (обласних центрах) України працюють хаби «Вона» від Фонду народонаселення. У Кривому Розі поки що відкриття такого хабу лише планується. Тож я є національною радницею хабу «Вона». Сподіваюся, що найближчим часом  у нашому місті буде відкрито такий хаб, де працюватимуть і психологи, і кар’єрна радниця, які, в першу чергу, допомагатимуть жінкам, котрі постраждали від домашнього насильства або потрапили в інші складні життєві обставини», - каже пані Наталія.

Її завдання як кар’єрної радниці - допомогти зазначеним категоріям жінок стати економічно незалежними.

«Не маючи грошей, не маючи ресурсів, жінці тяжко розірвати коло насильства, адже треба утримувати дітей, треба самій за щось жити. Потрапивши у матеріальну скруту, часто жінка не зважується на рішучі кроки, вимушено терпить приниження чи жорстоке ставлення до себе, бо «чого ж не зробиш заради дітей».  Наше завдання полягає в тому, щоби допомогти жінці зважитись на рішучі кроки – допомогти знайти роботу, котра стане тим економічним підґрунтям, котре й допоможе розірвати коло насильства», - уточнює вона.

Послуг кар’єрної радниці сьогодні потребують жінки, які тривалий час не працювали і втратили кваліфікацію, або переїхали у інший регіон, де не можуть працевлаштуватись за спеціальністю (найчастіше сьогодні це ВПО), або взагалі не отримали свого часу спеціальність, бо після закінчення школи більше не навчались. У таких випадках завдання, насамперед, полягає в тому, щоб допомогти жінкам отримати професію. Оскільки у Кривому Розі поки що не існує відповідних фінансових можливостей для навчання жінок, Наталія направляє їх до найближчого з хабів системи «Вона», який знаходиться у Дніпрі.  Усі послуги з навчання та подальшого працевлаштування безкоштовні.

“Прощавай (не) коханий!”: у Кривому Розі наречена відправила жениха у відставку за 10 днів до весілля і стала економічно незалежною, фото-4

Також існує можливість підвищити кваліфікацію жінки за певним професійним напрямком.

«З питання потреби у фахівцях я співпрацюю з підприємствами нашого міста. Так нещодавно побувала на нашій швейній фабриці «Полстар», на Криворізькому заводі гірничого обладнання, на підприємствах компанії «Метінвест». Моніторинг ринку вакансій дозволяє запропонувати моїм клієнткам роботу. У випадку, якщо для цього потрібна відповідна фахова підготовка, жінки проходять курс у навчальних комбінатах, або ж отримують можливість освоїти професію за програмою індивідуального професійного наставництва з подальшим працевлаштуванням.

Коли ж жінка хоче відкрити власну справу, я розповідаю про те, як це робиться, як складається бізнес-план, куди він надається», - пояснює Наталія Мількевич.

Та на цьому її допомога не вичерпується.  Кар’єрна радниця надає допомогу в отриманні грантів для відкриття власної справи: пояснює, як зареєструватися через «Дію», або ж направляє до відділів з підприємництва у виконкомах районних у місті рад чи до служби зайнятості.

Вона надає індивідуальні та групові консультації, проводить тренінги, в ході яких навчає пошуку вакансій, складанню резюме, підготовці до співбесіди з роботодавцем. До того ж,  за необхідності, кар’єрна радниця забезпечує  супровід – вона має право йти на співбесіду разом зі своєю клієнткою.

На сьогодні Наталія Мількевич має багато успішних кейсів. Їй доводилося надавати різні види допомоги своїм клієнткам, у тому числі брати участь у співбесідах з роботодавцями. Вона знаходиться на постійному зв’язку з тими, кому допомагає, завжди готова втрутитись у ситуацію для  успішного подолання ними бар’єрів, що часом виникають у процесі здобуття спеціальності чи працевлаштування.

Додамо, серед клієнтів пані Наталії є не лише жінки, але й чоловіки. Тобто, звернутися до неї може кожен, хто потрапив у скруту.

Для тих, хто потребує послуг кар’єрної радниці, залишаємо тут її контакти (див. на фото).

“Прощавай (не) коханий!”: у Кривому Розі наречена відправила жениха у відставку за 10 днів до весілля і стала економічно незалежною, фото-5

Авторка: Світлана Романенко

Похожие статьи