Івасюк, «подвійний» Довженко і білоруська легенда: як і на чию честь перейменували вулиці у Чернігові

Администратор 2025-01-13 19:25:42 Интересное 41

Міська рада Чернігова на засіданні, що відбулося 8 лютого, прийняла рішення «Про перейменування вулиць в м. Чернігові», яким був перейменований черговий «пакет» вулиць та провулків Чернігова.


Нова реальність, старі методи

Вулицю Толстого пропонували назвати вулицею Івана Коваленка, Болдинською та навіть Підмонастирською, але вона буде Довженка

Нагадаємо, з 27 лютого у дерусифікації України наступив новий етап. Якщо до цього рішення як щодо перейменувань топонімів, так й щодо знесення чи перенесення пам’яток, які потрапляють під дерусифікацію, мали приймати місцеві ради, то після 27 лютого протягом 3 місяців ці обов’язки покладаються на міського голову, або особу, яка відповідно до законодавства здійснює повноваження міського голови. А у чернігівських реаліях це могло означати, що за перейменування вулиць міг взятися як в. о. мера міста, так й очільник міської військової адміністрації.

Втім, Дмитро Брижинський вирішив, що питання дерусифікації не входить до повноважень очільника МВА, а Олександр Ломако також не взяв на себе відповідальність одноосібно вирішувати долю дерусифікації у місті, тож все відбувалося «по старому»: справа була винесена на сесію.

Й тут варто нагадати історію питання. Бо міське управління культури та туризму двічі проводило опитування щодо перейменування вулиць. Перше, проведене влітку, стосувалося лише однієї вулиці – імені Льва Толстого. Чернігівцям пропонувалося або підтримати варіант, запропонований владою, або вписати від руки свій.

Згідно з оприлюдненими результатами, три чверті погодилися з «владним» варіантом – перейменувати вулицю на Болдинську, ще біля 25% від руки вписали варіант «Іван Коваленко» (поет-шістдесятник Іван Коваленко очолював школу № 4, що розташовується на вулиці Толстого).

Восени управління культури запустило вже друге опитування щодо 18 вулиць та провулків (зокрема, й щодо тієї ж вулиці Толстого, яку знову пропонували перейменувати на Болдинську). Але результати цього опитування тоді публічно не оприлюднили.


Кастусь, Івасюк та заміна Довженка

Чернігівські депутати підтримали появу у Чернігові провулку Кастуся Калиновського

Втім, на голосування депутатів були винесені низка варіантів, які відрізнялися від тих, котрі сама ж влада пропонувала чернігівцям під час голосування.

Наприклад, вулицю Толстого пропонували назвати не на честь Івана Коваленка, й навіть не Болдинською, а… Довженка. Питання ускладнювалося тим, що вулиця Довженка у Чернігові вже була (вона знаходиться у приватному секторі неподалік «Голівуду»), тому тим же рішенням «стару» вулицю Довженка пропонували перейменувати на провулок Київський.

Й тут варто згадати, що подібна зміна може викликати плутанину, адже міняти таблички на дерусифікованих вулицях чернігівська влада не планує, а екстрені служби міста, за словами чернігівців, досі плутають, наприклад, вулицю Іллінську (колишня Глєба Успенського) та Успенську.

-В нас була ще одна робоча група (з питань перейменування, - прим.) й ця пропозиція – вона «свіжа» щодо Довженка. Але вона була дуже слушною. Бо Олександр Довженко об’єднав наш регіон, – пояснив, чому на голосування депутатів винесли новий варіант перейменування вулиці Толстого, депутат та очільник міського управління культури та туризму Олександр Шевчук.

Ще однією «новиною» стало перейменування провулку Смирнова на честь Кастуся Калиновського. Як ми розповідали ще у 2022-му році, мешканці Котів (провулок знаходиться у цьому мікрорайоні) підтримували ідею назвати цей провулок на честь загиблого під час облоги захисника Чернігова Андрія *Шерифа* Козаченка. Восени 2023-го року влада пропонувала чернігівцям підтримати інший варіант – «провулок Добрянський». Тож звідки взявся варіант № 3 й до чого білоруський герой та Чернігів?

Олександр Шевчук

-Це була моя ініціатива. Я зустрічався з головою всеукраїнського громадського об’єднання, білорусом. Вони опікуються підрозділами, які сьогодні воюють проти московитів. Ми говорили дуже багато. Вони сподіваються на майбутнє звільнення Білорусі, кажуть: «Ти розумієш, якщо ми для тієї закритої білоруської бульбашки покажемо, що ми цінуємо тих героїв, які про свободу та незалежність Білорусі, це буде хороший «гол» на інформаційному просторі», – пояснив Олександр Шевчук.

Під час обговорення питання перейменувань вулиць вже під час сесії, найбільше суперечок викликала саме вулиця Толстого. Звучали пропозиції перейменувати її на Монастирську чи Підмонастирську, але проти цього виступали учасники руху «Гроші на ЗСУ», нагадуючи, що наразі у Троїцькому монастирі перебувають представники УПЦ Московського патріархату. Було й питання чи підпадає під декомунізацію Довженко, як двократний лауреат Сталінської премії (втім, за словами представника Українського інституту національно пам’яті Сергія Бутка, під декомунізацію Довженко не підпадає).

Двічі депутати намагалися проголосувати правку щодо вулиці Першої гвардійської армії: у проекті рішення її пропонувалося назвати вулицею Національної гвардії, у той час як мешканці цієї вулиці просили перейменувати її на Просторну. Втім, пропозиція жителів двічі не була підтримана депутатами (вперше народним обранцям не вистачило одного голосу, вдруге – вже двох).

У підсумку, 22 голосами «за» (1 депутат проголосував «проти», ще 3 утрималися) перейменування було прийнято саме у вигляді, запропонованому владою, тобто без змін:

  • Вулицю 1-ї Гвардійської Армії на вулицю Національної Гвардії;
  • Вулицю 8-го Березня на вулицю Натана Рахліна;
  • Вулицю Банченкова на вулицю Джеймса Мейса;
  • Вулицю Бланка на вулицю Князя Давида Святославича;
  • Вулицю Галанова на вулицю Медиків;
  • Вулицю Матросова на вулицю Степана Подобайла;
  • Вулицю Менделєєва на вулицю Володимира Івасюка;
  • Вулицю Миколи Неборака на вулицю Автозаводська;
  • Вулицю Мічуріна на вулицю Симиренків;
  • Вулицю Довженка на провулок Київський;
  • Вулицю Поліни Осипенко на вулицю Семена Лощенка;
  • Провулок Бойовий на провулок Семена Лощенка;
  • Вулицю Разiна на вулицю Експертну;
  • Вулицю Савчука на вулицю Паркову;
  • Вулицю Смирнова на вулицю Кастуся Калиновського;
  • Провулок Смирнова на провулок Кастуся Калиновського;
  • Вулицю Стратилата на вулицю Патріарха Мстислава;
  • Вулицю Толстого на вулицю Олександра Довженка;
  • 2-й провулок Толстого на провулок Болдинський;
  • Вулицю Тургенєва на вулицю Задорожна;
  • Вулицю Ударна на вулицю Добрянську;
  • Вулицю Федоровського на вулицю Політехнічну;
  • Вулицю Чкалова на вулицю Киїнську;
  • Вулицю Чудінова на вулицю Христини Алчевської.

Зазначимо, що вулицю Менделєєва вдалося назвати на честь автора «Червоної рути» Володимира Івасюка лише з другого разу. Влітку 2023-го року це перейменування заблокував депутат Дмитро Митрофанов. Цього разу пана Митрофанова на сесії не було.

Як бачите з переліку нових назв вулиць і провулків, там є як відомі широкому загалу діячі (Довженко, Івасюк), так і менш відомі діячі та історичні постаті. Саме про них ми обовʼязково розкажемо вам у наших наступних матеріалах на сайті Чернігова 0462.ua. Адже ви маєте знати, чиє імʼя тепер носить вулиця, на які живете ви чи ваші знайомі. Так що слідкуйте за нашими матеріалами.


Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група

Похожие статьи